Німченко: Медведчук незаконно перебуває під домашнім арештом понад 6 місяців. Винні мають понести відповідальність

Василь Німченко Пресслужба "Опозиційної платформи – За життя"

Голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя", народний депутат Віктор Медведчук незаконно перебуває під домашнім арештом понад шість місяців. Про це в ефірі "Першого Незалежного" заявив народний депутат від ОПЗЖ, суддя Конституційного Суду України у відставці та кандидат юридичних наук Василь Німченко.

"Збилися до зграї всі правоохоронні системи, закрутивши маховик політичних репресій проти однієї особи - лідера "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Володимировича Медведчука. І не треба далеко вивчати теорію права, прочитавши статтю 141, 181 Кримінально-процесуального кодексу, ви там знайдете, що загальний термін обмеження людини в період досудового слідства стосовно особи, яка доєднана підозрою, не може перевищувати загалом 6 місяців. Взагалі слідчі виносять лише на 2 місяці, а якщо там є обставини, які вказують на те, що хтось може втекти, перешкоджати слідству чи залякати свідків, чи залишити країну, то тоді можна продовжити, але не більше ніж на 6 місяці в загальному порядку. А у нас що, подивіться, з травня. Не треба займатися вищою математикою, а знати прості арифметичні дії, що вже сплинув 6-місячний термін. І не треба закривати очі, і ховати прокурорам голову", - зазначив політик.

Німченко наголосив, що наразі йде відкрите знущання з лідера опозиції - Віктора Медведчука.

"Йде знущання з людини, якій надали статус незаконно “підозрюваного”, щоб змусити його чи покинути країну, чи дати якісь докази, і тоді якщо він утече, ось так вони розраховували, винести заочно вирок, папірець не буде оскаржуватися. Пам'ятаєте, як це було по президенту, по п'ятому, ось цього вони хотіли - не вийде! Ви чули, що заявив Віктор Володимирович: це його позиція, це ідея його державотворення, яку він проводить, це його ціль і ціль діяльності політичної сили, яку він очолює, і він стоїть на свої громадянських принципах і позиції, і в них нічого не вийде. А те, що вони звинувачують в незаконний спосіб, - за це будуть відповідати конкретні особи", - сказав він.

Тож Німченко переконаний, що правоохоронні органи мають повернутися до дотримання Конституції і процесуально-кримінального законодавства.

"Це все, що необхідно і що вимагається від органу правопорядку і правоохоронних органів", - підсумував він.

Нагадаємо, раніше народні депутати від "Опозиційної платформи - За життя" Василь Німченко та Григорій Мамка вказували, що політичне переслідування владою голови стратегічної ради ОПЗЖ Віктора Медведчука шляхом інспірування кримінальних справ щодо обвинувачення у скоєнні тяжких злочинів, пов’язаних із державною зрадою, порушенням законів та звичаїв війни, сприянням терористичній організації, триває з травня 2021 року та має ознаки масштабної спланованої кампанії, спрямованої на боротьбу з політичними опонентами, для реалізації якої залучено адміністративний репресивний апарат та вжито всіх протиправних засобів включно із вчинення тиску та шантажом представників суддівського корпусу. 

За їхніми словами, наведені висновки знайшли своє підтвердження під час обрання запобіжного заходу лідеру партії 13 травня 2021 року у справі, в якій інкримінувався (удаваний, наявний лише в свідомості представників органів прокуратури) замах на розграбування національних цінностей в Автономній Республіці Крим. В судовому засіданні стало очевидним, що в діях Віктора Медведчука відсутні не лише ознаки вчинення злочину, а й відсутня сама подія злочину. Незважаючи на надуманість звинувачень та фальсифікацію доказової бази, суд, піддавшись тиску влади, обрав запобіжний захід у вигляді домашнього арешту. За цією справою Віктор Медведчук перебував під цілодобовим домашнім арештом 5 місяців та 17 днів.

"Передбачаючи крах своїх безпідставних звинувачень, прокуратура інспірувала нове кримінальне провадження щодо Віктора Медведчука, яке за безглуздістю звинувачень, можна з впевненістю констатувати, перевершило попереднє. Ідеться про так звану вугільну справу, в якій голову Стратегічної ради партії "запідозрили" у державній зраді та сприянні терористичній організації через закупівлю державними компаніями вугілля з тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. 12 жовтня 2021 року Віктору Медведчуку судом було обрано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 19 листопада 2021 року, який у подальшому продовжено до 14 січня 2022 року.

Не вдаючись до надання правової оцінки надуманості та необґрунтованості звинувачень проти Віктора Медведчука і детального аналізу суті вказаних справ з погляду матеріального права, необхідно звернути увагу на процесуальні аспекти щодо незаконності продовження строку домашнього арешту понад граничні терміни, встановлені кримінальним процесуальним законом, наслідком чого стало свавільне позбавлення волі", - наголосили нардепи.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал - "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 лютого Президент України Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони запровадити санкції проти 8 осіб - серед них голова політради партії "Опозиційна платформа - За життя" Віктор Медведчук та його дружина Оксана Марченко. 

13 травня в Печерському суді Києва обрали запобіжний захід голові політради партії ОПЗЖ Віктору Медведчуку. 21 травня Київський апеляційний суд залишив у силі цілодобовий домашній арешт для нардепа. 9 липня суд продовжив домашній арешт Віктора Медведчука до 7 вересня. Відразу ж після початку засідання адвокати лідера ОПЗЖ заявили про відвід судді Сергію Вовку. Справа в тому, що Вовк вирішив розглядати питання продовження строків досудового розслідування без сторони захисту. Але в підсумку суд відхилив клопотання про відвід судді і прокурора. 30 липня Київський апеляційний суд відмовив адвокатам голови політради "Опозиційної платформи - За життя" Віктора Медведчука в задоволенні апеляції щодо продовження термінів домашнього арешту політика до 7 вересня.

В ОПЗЖ відреагували на це правове свавілля і заявили, що такі дії влади - відверта і цинічна політична розправа над опозиційним політиком, який своєю принциповою позицією розкриває непрофесіоналізм, продажність і антинародний характер влади.

Коментуючи ситуацію, Віктор Медведчук підкреслив, що його адвокати повністю готові до процесу оскарження запобіжного заходу і у них є докази, які спростовують звинувачення прокуратури і доводять незаконність застосування до нього домашнього арешту.

Так, стороною захисту була подана апеляція на рішення Печерського районного суду Києва про продовження запобіжного заходу політику. Однак 30 липня Київський апеляційний суд відхилив її, незважаючи на розгром усіх доводів обвинувачення.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і Zik.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували понад 120 тисяч матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.