Президент України Зеленський – головна перешкода в переслідуванні військових злочинців, – експерт

Фото з відкритих джерел

Президент Володимир Зеленський повинен поставити кому і, нарешті, крапку в питанні переслідування й покарання військових злочинців в Україні – шостий місяць він не підписує закону "Про військові злочини" (№2689), ухваленого Верховною Радою у травні 2021 року. Документ встановлює відповідальність за злочини проти людяності та різні склади військових злочинів у Кримінальному кодексу.

Цей закон допоможе відновити справедливість для жертв війни, включаючи тих, хто пережив жах підвалів "Ізоляції" в Донецьку. Про це пише засновниця Міжнародного благодійного фонду "Ізоляція. Платформа культурних ініціатив" Любов Михайлова у своєму блозі на сайті "Українська правда".

Вона нагадує, що понад 160 незаконних в'язниць сьогодні існують на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. З початку окупації там незаконно утримуються і зазнають тортур громадяни України на підставі так званих вироків російської окупаційної адміністрації, додає експерт.

"Щорічні звіти Верховного комісара ООН та інших міжнародних організацій присвячують цьому десятки сторінок. Набрання чинності законом загальмував один підпис – президента України.

Можна припустити, що Володимир Зеленський не знає ситуації. Однак у своїх виступах на міжнародних подіях – на відкритті Кримської платформи, на саміті Україна – ЄС, на зустрічах із президентом США Джо Байденом або генеральним секретарем Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич – український президент говорить про важливість питання захисту прав людей на окупованих територіях і про те, що Україна переслідуватиме військових злочинців.

Зеленський також багаторазово обіцяв звільненим ув'язненим, що за злочини буде покарання.

Але, де ж дії, що підтверджують його слова? Їх немає..." – констатує Михайлова.

Вона підкреслює, що сьогодні президент України, а саме відсутність його підпису в документі, є головною перешкодою в переслідуванні військових злочинців.

"Ба більше, це зволікання посилює безкарність серед злочинців, а також заохочує дедалі нові військові злочини на окупованих територіях.

Поки закон не підписано президентом, потенційні злочинці будуть упевнені: якщо навіть кримінальні справи проти них буде порушено, вони будуть кваліфіковані за загальними кримінальними статтями, зі значно меншим терміном покарання, ніж за військові злочини. Термін давності їхніх злочинів може закінчитися, зрештою, на вимогу Росії, їх можуть амністувати.

Закон допоможе вирішити й той дуалізм, який є в Україні щодо всього, що відбувається на території ОРДЛО: наявна військова агресія, а правоохоронна система досі демонструє, що там немає війни, а є тероризм", – пише експерт.

За межами України, додає вона, ніхто не сприймає злочинців на окупованих територіях як міжнародних терористів, і дивляться на нас із подивом.

"Є небезпека, що люди, засуджені в Україні за тероризм, зможуть в Європейському суді, спираючись на Конвенцію про захист прав людини, домогтися амністії. Адже вони не є терористами з міжнародних понять. Це сильно вдарить по Україні як по правовій державі. На сьомому році війни нам час нарешті все називати своїми іменами", – вважає Михайлова.

За її словами, міжнародні та українські правозахисні організації вже шостий місяць голосно вимагають підписання закону, а у відповідь дзвінка тиша.

Експерт нагадує, що за підтримки ПРООН і Міністерства закордонних справ Данії фонд "Схід-СОС" провів та опублікував докладну доповідь "Впровадження кращих практик здійснення правосуддя в умовах збройного конфлікту", де перший пункт рекомендацій є таким:

"Президенту України – негайно підписати закон № 2689 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права".

А конкретні рекомендації лунають так:

"Для того, щоб впровадження кращих досягнень людства у сфері боротьби з безкарністю в умовах збройного конфлікту стало можливим в Україні, необхідно в першу чергу усунути негативну дію факторів, які не дають змоги здійснювати ефективне слідство й правосуддя з приводу можливих серйозних порушень прав людини, військових злочинів, злочинів проти людяності, які мали місце в умовах збройного конфлікту на сході України".

"Мовчання гаранта Конституції тривожно (не)дивує. Стаття 95 Конституції України зазначає: "Президент України протягом п'ятнадцяти днів після отримання закону підписує його, беручи до виконання, та офіційно оприлюднює його або повертає закон зі своїми вмотивованими й сформульованими пропозиціями Верховній Раді України для повторного розгляду.

Якщо президент України протягом встановленого терміну не повернув закон для повторного розгляду, закон вважається схваленим президентом України та має бути підписаний та офіційно оприлюднений".

Ситуація, коли закон уже кілька місяців не підписано президентом, прямо суперечить Конституції України.

Пане Зеленський, Ви – президент, виконуйте свої обов'язки! Нехай Татаров і Єрмак принесуть вам закон № 2689 на підпис! І ваша совість на Різдво буде чистою", – додає Михайлова.

Як повідомлялося, 22 листопада Зеленський мав підписати або ветувати ухвалений Верховною Радою законопроєкт № 2689 про військових злочинців. Офіс президента так і не відповів на запит "Радіо Свобода", відправлений ще у вересні, про те, чому документ "зник" після голосування в парламенті.