Скорик про санкції проти "Першого Незалежного" і UkrLive: Це та сама "червона лінія", яку не можна було перетинати

Фото з відкритих джерел

Рішення РНБО про припинення мовлення телеканалів UkrLive і "Перший Незалежний" – це та сама "червона лінія", яку не можна було перетинати, і про яку так часто говорять українські політики. Про це під час мітингу журналістів п'яти незаконно закритих каналів на підтримку свободи слова заявив народний депутат України від Партії "Опозиційна платформа – За життя" Микола Скорик.

"Всі ми розуміємо, що таке політична боротьба, і в політичній боротьбі можливі різні методи. Напевно, складно когось чимось здивувати після того, що тут відбувалося 8 років тому на цих вулицях, коли вбили більше сотні людей в Києві, вбили як мінімум за офіційними даними, а насправді більше, майже 50 осіб в Одесі. Ці злочини не розслідувані, напевно, після цього говорити про якусь законність складно. Але по закінченню 8 років, закрити абсолютно не маючи на це жодних підстав, абсолютно прозорий проукраїнський телеканал, власником якого є публічна особа вже понад 20 років – Нестор Іванович Шуфрич, до якого не було жодних претензій. Ні до самого Нестора Івановича, ні до юридичних осіб, ні до каналу! Ви знаєте, там наші різні керівники люблять говорити про "червоні лінії" – ось це та сама "червона лінія", яку не можна було перетинати, незалежна преса – це було табу. Уявіть собі, ви вісім років тому, та влада, яка була в особі президента, прем'єра, взяли б і закрили незалежні телеканали, які в той час віщають про події в центрі Києва. Що б сказало світове співтовариство? Що б сказали незалежні журналісти?" – зазначив політик.

При цьому Скорик підкреслив, що зараз українське суспільство має зрозуміти, що закон повинен бути один для всіх, і стати на захист свободи слова в країні.

"Я хочу звернутися через незалежні ЗМІ, які знімають цей захід, до всієї журналістської спільноти. Розмови про те, що це "рупор пропаганди" і там ще якісь речі, – це дійсно наратив, як вони люблять говорити, наративи влади, які вони намагаються давати в суспільство. Це неправда, і вони повинні зрозуміти, що сьогодні це зробили щодо каналу "UkrLive" і "Перший Незалежний". Вчора це зробили щодо "112 Україна", NewsOne, ZIK, а завтра це зроблять щодо них, і ніхто не встане на їх захист. Суспільство повинно зрозуміти, що закон повинен бути один для всіх. Людей вбивати не можна, телеканали закривати не можна, суспільство має жити за законом. Всі повинні жити за законом, а не тільки ми з вами, а влада буде жити за своїми правилами", – підсумував він.

Нагадаємо, 28 грудня президент України Володимир Зеленський підписав санкції проти двох українських телеканалів – "Перший Незалежний" і UkrLive. Всього у 2021 році Зеленський закрив п'ять телеканалів – "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" і UkrLive.

Санкції передбачають, зокрема, заборону на використання радіочастот, блокування активів і ведення будь-якої діяльності в Україні. Вони введені на 5 років.

І "Перший Незалежний", і UkrLive вже відреагували на указ президента Володимира Зеленського, заявивши, що українська влада в черговий раз довела, що бачить у вільних ЗМІ свого головного ворога і діятиме будь-якими методами для придушення свободи слова в Україні.

Журналісти мають намір оскаржити незаконне рішення про закриття каналу в судах. І, якщо українські суди під тиском Офісу президента не скасують президентську цензуру, то Європейський суд з прав людини винесе справедливе рішення, яке боляче вдарить по всіх "цензорах" і "заборонятелях".

Своєю чергою власник телеканалу UkrLive і голова парламентського Комітету зі свободи слова Нестор Шуфрич зазначив, що закриття телеканалу UkrLive незабаром після першого виходу в ефір і телеканалу "Перший Незалежний" після судової перемоги та відновлення супутникового мовлення – це чергове цинічне і беззаконне позасудове рішення від Ради національної безпеки і оборони, спрямоване на встановлення цензури в Україні.

"Подібні дії не можна пояснити інакше, адже телеканали не порушили жодного закону, а в разі "Першого Незалежного" – навпаки домоглися справедливого судового рішення, яке довело незаконність колишніх рішень РНБО. Телеканали були закриті тільки тому, що так захотілося людям, які займають високі пости. Ні в одній цивілізованій країні світу такого трапитися не могло. Подібне безпрецедентне знищення свободи слова воістину жахає. Це вкотре доводить, що владі немає діла до законів і Конституції України, вони роблять виключно те, чого самі хочуть, не оглядаючись на юридичні норми", – сказав він.

Як повідомлялося, раніше на саміті Східного партнерства в Брюсселі підняли питання про позасудову розправу над опозиційними ЗМІ в Україні та зажадали від Володимира Зеленського скасувати безмежні санкції РНБО, якими заблокували мовлення трьох провідних інформаційних телевізійних каналів – "112 Україна", NewsOne і ZIK, а також незаконно закритого без рішення суду через годину після початку ефіру телеканалу "Перший Незалежний".

Як відомо, 2 лютого президент України Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовано санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування трансляції всіх трьох телеканалів.

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися та створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne та ZIK. Але буквально за годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру.

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne та ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 120 969 матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.