Спеціальна доповідь ООН: Журналісти незаконно закритих телеканалів NewsOne, ZIK і "112 Україна" перебувають під тиском влади

2 лютого 2021 року президент України Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій щодо телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZіK РИА Новости

УВКПЛ ООН фіксує обмеження свободи думки і мирних зібрань як на підконтрольній Україні території, так і на окупованих

Управління Верховного комісара ООН з прав людини (УВКПЛ) оприлюднило спеціальну доповідь, присвячену ситуації в Україні з основоположними свободами в останні два роки. Дослідження, що проводилося з листопада 2019 по жовтень 2021 року, задокументувало десятки порушень на всій території країни, в тому числі, пов'язані з тиском на свободу слова і журналістів незаконно закритих телеканалів NewsOne, ZIK і "112 Україна".

Так, на підконтрольних Києву територіях експерти Управління Верховного комісара ООН з прав людини за два роки зафіксували 29 інцидентів, спрямованих проти журналістів, блогерів та інших громадян, які критикують органи влади або політичний порядок денний в цілому. У 22 з цих випадків застосовувалося насильство. Серед найбільш вразливих груп відзначаються журналісти. 

Як приклад наступу держави на свободу слова в доповіді згадані введені Ради національної безпеки і оборони санкції, які призвели до закриття телеканалів депутата від Партії "ОПЗЖ" Тараса Козака (ZiK, "112 Україна", NewsОne), а також заблокували доступ до онлайн-видань "Страна.ua" і "Sharij.net".

"Текст указів (про введення санкцій, - ред.) не містив обґрунтування, зокрема, конкретних проблем для нацбезпеки... Отже, в цих рішеннях не було доведено відповідність міжнародним стандартам необхідності і пропорційності обмежень свободи вираження думок", - наголошується в доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини.

Його автори припускають, що подібні методи можуть спричинити за собою самоцензуру ЗМІ, адже ті уникатимуть чутливих тем, побоюючись, що вони розглядатимуться як пов'язані з нацбезпекою.

Також у доповіді УВКПЛ серед прикладів нападів на журналістів згадується історія редактора онлайн-видання з Полтавщини, який критикував місцевих політичних лідерів через ймовірну корупцію. Як повідомляється, через нездатність поліції розслідувати перший напад на журналіста ті ж особи вдруге побили його через вісім днів.

"Нездатність належним чином реагувати на таке насильство під час або відразу після нападів створює атмосферу безкарності", - зазначають в УВКПЛ. Водночас там "помітили прогрес" у розслідуванні нападів на журналістів у 2021 році.

Крім того, УВКПЛ зафіксувала п'ять випадків насильства з боку ультраправих груп проти учасників політичних мітингів - мова йде про акції "партії Шарія" і "ОПЗЖ", зірваних учасниками контрдемонстрацій.

"Кваліфікація жодного з нападів на" партію Шарія "не відображала політичний мотив нападників і, отже, може підірвати право потерпілих на правовий захист і відштовхнути широку громадськість від участі в політичному житті",- йдеться в доповіді.

УВКПЛ також стурбоване тим, що обмеження, пов'язані з COVID-19, вибірково застосовуються до мирних зібрань в Україні.

Нагадаємо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру

20 серпня були введені санкції проти головного редактора інтернет-видання "Страна.ua" Ігоря Гужви, компаній-видавців "Страны.ua", блогера і журналіста Анатолія Шарія, його дружини Ольги. В результаті були заблоковані видання "Страна.ua" і "Шарій.net". 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZІК.

У зв'язку з незаконними діями влади журналісти звернулися до державного секретаря США Ентоні Блінкена щодо запровадження тотальної цензури та серйозної загрози свободі інформації в Україні, направили відкриті листи Європейському комісару з питань розширення і політики добросусідства з 2010 по 2014 рік Штефану Фюле і експрезиденту Польщі Олександру КваснєвськомуГенеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу, Верховному комісару ООН з прав людини Мішель Бачелет, спеціальному доповідачу ООН з питань заохочення та захисту прав на свободу думок та їх вільне вираження Ірен Хан та прессекретарю Управління ООН з прав людини Марті Хуртадо. А Рада Європи порекомендувала журналістам незаконно закритого каналу "Перший Незалежний" звернутися до Європейського суду з прав людини у зв'язку з обмеженням свободи слова в Україні.

Також колективи медіа, незаконно закритих українською владою в особі президента Володимира Зеленського, зустрілися з секретарем Сенату, віцепрезидентом Комітету закордонних справ, оборони та Збройних сил Жоелем Герріо, а також віцепрезидентом Комісії з конституційного законодавства, законодавства, загального виборчого права, регламенту та загального управління Сенату Франції Наталі Гуле. У ході зустрічі представники ЗМІ поінформували сенаторів про катастрофічну ситуацію зі свободою слова в Україні.

Крім цього, співробітники незаконно закритих українською владою телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також "Перший Незалежний", який був закритий за листом заступника Голови СБУ без суду, і сайтів "Страна.ua" і "Шарий.net" прийшли на форум Ялтинської Європейської Стратегії у форматі YES Brainstorming 2021, який стартував 10 вересня в Києві, щоб розповісти про ситуацію зі свободою слова в Україні.

Журналісти закритих ЗМІ звернулися з листом до делегатів ПАРЄ, де розповіли про тиск влади на незалежні медіа в Україні і попросили дати свою оцінку. Підтримав їх і Фонд захисту свободи слова в Україні, голова якого направила лист президенту США Джо Байдену у зв'язку з переслідуванням владою незалежних медіа в Україні. 

У понеділок, 27 вересня, стартувала чергова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи, де працювали журналісти "Першого Незалежного" та інформували її учасників про незаконні дії української влади щодо незалежних медіа, таких як "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний", а також видань "Страна.ua" і "Шарий.net". У рамках засідання Асамблеї журналісти передали сотням європейських політиків, зокрема євродепутатам, делегатам ПАРЄ, працівникам МЗС, європейським політикам, міністрам і чиновникам різних країн листи, а також брошури, де детально розповіли про тиск на свободу слова в Україні.

Вже 12 жовтня в день саміту Україна-ЄС співробітники незалежних українських медіа "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" провели акцію з метою привернути увагу гостей саміту до порушення свободи слова в Україні.

На одній з локацій - Бориспільській трасі, по якій учасники саміту їхали з аеропорту журналісти розгорнули плакати з написами українською та англійською мовами: "Перший Незалежний", "112 Україна", NewsOne, ZIK, незаконно закриті владою. Зеленський знищує свободу слова в Україні". У журналістів були заклеєні роти. Також цього дня журналісти незаконно закритих українських медіа провели акцію під стінами Маріїнського палацу та на інших локаціях, які відвідають гості саміту.

Медійники, що висвітлюють саміт G20 в Римі, висловили стурбованість ситуацією з цензурою в Україні і підтримали незаконно закриті телеканали "112 Україна", NewsOne, ZIK, "Перший Незалежний" та інтернет-видання "Страна.ua" і "Шарий.net".

1 листопада журналісти незаконно закритих телеканалів "112 Україна", NewsOne, ZIK, а також видань "Страна.ua" і "Шарий.net" провели зустріч з представником посольства Німеччини Лукасом Бемом. В ході зустрічі представники медіа поінформували про тиск української влади на свободу слова в країні, а також надали міжнародний юридичний висновок групи французьких юристів за зверненням Фонду захисту свободи слова про незаконність закриття українських телеканалів "Перший Незалежний", "112 Україна", ZIK і NewsOne.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 120 969 матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.