У Верховній Раді оцінили можливість зміни системи виборів та повернення мажоритарки, - ЗМІ

Верховна Рада України

Фото з відкритих джерел

Зазначається, що глава фракції "СН" Давид Арахамія припустив, що за повернення змішаної системи з мажоритаркою у Раді набереться понад 300 голосів

У команді президента України Володимира Зеленського розмірковують над можливістю повернути змішану систему виборів із мажоритарними округами, скасовану наприкінці 2019 року. Перехід до моделі з відкритими списками більше не здається "Слузі народу" гарною ідеєю. Про це йдеться в матеріалі "РБК-Україна" "Забіг на другий круг. Як Зеленський хоче утримати контроль над Радою".

Зазначається, що глава фракції монобільшості Давид Арахамія припустив: що за повернення змішаної системи з мажоритаркою у Раді набереться понад 300 голосів.

Співрозмовник з-поміж мажоритарників запевняє, що жодного прямого завдання чи прохань від ОП не надходило. Але "Слуга народу" нібито дала авторам зрозуміти, що не проти того, щоби такий законопроєкт з'явився.

"Вони хочуть промоніторити суспільні настрої. Якщо не буде негативної реакції, тоді є шанс, що вони вирішать повернути змішану систему", - сказав виданню співрозмовник.

Новини за темою: Ухвалити хочуть вже навесні: У Верховній Раді анонсували податкову реформу

Михайло Подоляк пояснив виданню, що ОП не бере участі у дискусії про те, яка система виборів має бути. Він уточнив: якщо ці розмови вийдуть на ширший рівень, то у президентській команді зможуть сформулювати свою позицію.

Один з авторів законопроєкту - Дмитро Лубінець - заявив, що консультації з монобільшістю чи іншими фракціями не проводилися. Депутати вирішили запропонувати цю ініціативу, бо, на їхню думку, змішана система більше відповідає інтересам виборців.

"Я представляю 128 тисяч виборців. А за новою системою я маю представляти більше мільйона. Фізично об'їздити весь виборчий округ, за новим законодавством - це вся область, неможливо. Кандидати у народні депутати працюватимуть лише у великих містах, де мешкає 60% виборців. Як результат, у наступному парламенті будуть представники лише великих міст", - пояснив виданню Лубінець.

Новини за темою: Монастирський закликав Верховну Раду запровадити покарання за образу поліцейських

Він зазначив, що система відкритих списків робить депутатів підзвітними партійному керівництву, а виборчу квоту, закладену новим законодавством, ніхто з кандидатів не зможе набрати.

Дмитро Лубінець також прогнозує, що їхній законопроєкт може бути винесений до зали "через 3-4 місяці", якщо в депутатському корпусі буде знайдено консенсус щодо зміни виборчої системи.

Нагадаємо, в Україні 31 жовтня проходили проміжні вибори депутатів Верховної Ради у двох виборчих округах, місцеві вибори чотирьох міських голів, двох селищних голів, п'ятьох сільських голів, а також низка виборів депутатів місцевих рад.

А 9 листопада під час засідання Центральна виборча комісія визнала Сергія Козиря та мера міста Золотоноші Віталія Войцехівського народними депутатами, обраними на позачергових виборах до Верховної Ради. Також нардепом було визнано Сергія Кострійчука, який замінив у парламенті обрану міністеркою реінтеграції Ірину Верещук (фракція "Слуга народу").