Європейські ЗМІ: В Україні тривають "телевізійні погроми" - Зеленський намагається урезонити медіапростір

Офіс президента

В Україні вкотре грубо поглумилися над свободою слова. Президент, який раніше позиціонував себе переконаним захисником прав і свобод співгромадян, ввів в дію рішення Ради національної безпеки і оборони (РНБО), датоване 28 грудня 2021 року. Під виглядом "протидії інформаційній політиці Російської Федерації" на додачу до закритих цієї весни телеканалів ZIK, "112 Україна" і NewsOne до переліку заборонених внесли ще два - "Перший Незалежний" і UkrLive.

Слідом за виключенням "неугодних" каналів, якщо вірити тексту "заборонного" документа, піде повне блокування їхньої фінансово-господарської діяльності. Про це повідомляє Аaboutlyrics.

Основний Закон України, прийнятий ще в період правління Леоніда Кучми, не містить ні натяку, ні напівнатяку на передачу РНБО права забороняти або блокувати роботу ЗМІ. Подібні рішення - прерогатива виключно українських судів.

Сам Володимир Зеленський в перші роки правління підкреслював: при ньому під заборону не потрапляло жодне видання, жоден телеканал, хоча б тому, що Володимир Олександрович "плоть від плоті" цієї самої медіаіндустрії. "Свій в дошку", якщо по-простецьки. Тодішній голова Офісу президента Андрій Богдан стверджував: "команда Зеленського" зовсім не залежить від примх українських ЗМІ, вони толком не впливають на внутрішню політику в Україні.

Нагадаємо, 28 грудня президент України Володимир Зеленський підписав санкції проти двох українських телеканалів - "Перший Незалежний" і UkrLive. Загалом у 2021 році Зеленський закрив п'ять телеканалів.

Санкції передбачають, зокрема, заборону на використання радіочастот, блокування активів і ведення будь-якої діяльності в Україні. Вони введені на 5 років.

І "Перший Незалежний", і UkrLive вже відреагували на указ президента Володимира Зеленського, заявивши, що українська влада вкотре довела, що бачить у вільних ЗМІ свого головного ворога і діятиме будь-якими методами для придушення свободи слова в Україні.

Журналісти мають намір оскаржити незаконне рішення про закриття каналу в судах. І якщо українські суди під тиском Офісу президента не скасують президентську цензуру, то Європейський суд з прав людини винесе справедливе рішення, яке боляче вдарить по всіх "цензорах" і "заборонювачах".

Своєю чергою власник телеканалу UkrLive і голова парламентського Комітету зі свободи слова Нестор Шуфрич зазначив, що закриття телеканалу UkrLive незабаром після першого виходу в ефір і телеканалу "Перший Незалежний" після судової перемоги і відновлення супутникового мовлення – це чергове цинічне і беззаконне позасудове рішення від Ради національної безпеки і оборони, спрямоване на встановлення цензури в Україні.

"Подібні дії не можна пояснити інакше, адже телеканали не порушили жодного закону, а в разі "Першого Незалежного" - навпаки домоглися справедливого судового рішення, яке довело незаконність колишніх рішень РНБО. Телеканали були закриті тільки тому, що так захотілося людям, які займають високі пости. У жодній цивілізованій країні світу такого трапитися не могло. Подібне безпрецедентне знищення свободи слова воістину жахає. Це вкотре доводить, що владі немає діла до законів і Конституції України, вони роблять виключно те, чого самі хочуть, незважаючи на юридичні норми", - сказав він.

Як повідомлялося, раніше на саміті Східного партнерства в Брюсселі підняли питання позасудової розправи над опозиційними ЗМІ в Україні і зажадали від Володимира Зеленського скасувати свавільні санкції РНБО, якими заблокували мовлення трьох провідних інформаційних телевізійних каналів - "112 Україна", NewsOne і ZIK, а також незаконно закритого без рішення суду через годину після початку ефіру телеканалу "Перший Незалежний".

Як відомо, 2 лютого президент Володимир Зеленський підписав указ про застосування санкцій проти телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK. Згідно з указом, який набув чинності з моменту підписання, до телеканалів застосовані санкції протягом п'яти років. Це передбачає блокування мовлення всіх трьох телеканалів. 

26 лютого журналісти незаконно закритих президентом Володимиром Зеленським телеканалів об'єдналися і створили новий телеканал – "Перший Незалежний". Засновниками нового медіа стала група журналістів, які раніше працювали на каналах "112 Україна", NewsOne і ZIK. Але буквально через годину після початку мовлення влада незаконно відключила телеканал від ефіру. 

Провідні європейські політики, міжнародні та українські експерти та світові ЗМІ розкритикували указ Зеленського про припинення роботи телеканалів "112 Україна", NewsOne і ZIK.

За останні місяці світові ЗМІ, європейські політики та експерти опублікували 144 568 матеріалів, присвячених цькуванню українською владою опозиції та незалежних телеканалів.