Фінансова криза в Лівані: В країні проходив страйк працівників громадського транспорту та профспілок

Загальнонаціональний страйк у Лівані Аpnews

Водії таксі та вантажівок використовували свої транспортні засоби для перекриття доріг

Школи, університети та багато магазинів були закриті в Лівані у четвер, оскільки загальний страйк громадського транспорту та профспілок паралізував постраждалу від кризи країну Близького Сходу. Про це повідомляє Аpnews.

Протестувальники закрили основні автомагістралі країни, а також дороги в містах, починаючи з 5 ранку, на знак протесту проти цін на пальне, які зросли після того, як уряд скасував субсидії. 

Водії таксі та вантажівок використовували свої транспортні засоби для перекриття доріг. У столиці Бейрута багато доріг були перекриті гігантськими сміттєвими баками та транспортними засобами. Загальнонаціональні протести, які отримали назву "день гніву", мали тривати 12 годин, але вщухли раніше. Кількість протестувальників була невеликою.

Загальнонаціональний страйк у Лівані Аpnews

Як пише видання, близько 80% людей у Лівані живуть у бідності. Це сталося після того, як за останні два роки ліванський фунт втратив понад 90% своєї вартості. Наразі національна валюта продовжує падати щодо долара. До прикладу, заправка бензобака в Лівані коштує дорожче місячної мінімальної зарплати. Ці фактори стали причиною акції протесту.

Видання зазначає, що уряд Лівану не бажає проводити реформи і майже нічого не зробив, щоб спробувати вивести країну з розпаду. "Очевидна байдужість ліванських політиків до страждань населення на тлі однієї з найгірших економічних криз сучасності межує зі злочинністю", – сказала Айя Маджуб, дослідниця Х’юман Райтс Вотч з Лівану.

Новини за темою: Ліван випустив три ракети в сторону Ізраїлю

І це вже не перша акція протесту в країні. Днями, 9 січня 2022 року, вся територія Лівану залишилася без електроенергії. Компанія Electricite du Liban припинила подачу електроенергії після того, як на розподільну станцію в Арамуні спробували проникнути протестувальники, щоб пошкодити техніку. Акція була спрямована проти регулярних перебоїв в електропостачанні.

Збої повʼязані з фінансовою кризою в Лівані та з труднощами з імпортом нафти, яка необхідна для електропостачання. Ліван на тлі кризи понад шість місяців не в змозі забезпечити пальним електростанції, тому практично всі жителі залишаються без електропостачання до 20-22 годин на день. Водночас у країні також відчувається нестача бензину, ліків та питної води.

Нагадаємо, після катастрофічного вибуху 4 серпня 2020 року в порту Бейрута, який призвів до відставки уряду тодішнього прем'єр-міністра Хасана Діабі, Ліван втратив повністю наділений повноваженнями уряд. Відтоді конкуруючі політичні групи були заблоковані через розбіжності з приводу складу нового уряду, що прискорило економічну кризу в країні.

У вересні 2021 року Ліван сформував новий уряд. Новий прем'єр-міністр Лівану Наджиб Мікаті пообіцяв зробити все, що в його силах, щоб зупинити драматичний економічний колапс країни, закликавши політиків працювати разом після оголошення про формування нового уряду - першого більш ніж за рік.

Новий кабінет із 24 міністрів на чолі з бізнесменом-мільярдером Мікаті був оголошений канцелярією президента, а потім генеральним секретарем Ради міністрів. Міністри були обрані тими ж політиками, які управляли країною протягом останніх десятиліть, яких багато хто звинувачував у корупції і безгосподарності, які привели до нинішньої кризи в країні.

Перед новим урядом стоїть завдання, в яке мало хто вірить, - подолання кризи, включаючи проведення критично необхідних реформ. Серед його перших завдань буде "управління громадським гнівом і напругою" в результаті скасування паливних субсидій, очікуваного до кінця місяця, контроль фінансового аудиту Центрального банку і відновлення переговорів з Міжнародним валютним фондом про пакет заходів задля порятунку економіки країни. Очікується, що новий кабінет також спостерігатиме за загальними виборами, запланованими на 2022 рік.