Новини » Світ Читать эту новость на русском

У столиці Норвегії археологи виявили давній рунічний напис

У столиці Норвегії знайшли давній рунічний напис NIKU

Припускається, що на дощечці написано молитву

Археологи з Норвезького інституту досліджень культурної спадщини (NIKU) виявили в Осло два артефакти з рунами. Про це повідомляє HeritageDaily.

Зазначається, що науковці виявили кістку з написом та шматок дерева з написами з трьох сторін на давньоскандинавському та латиною.

Припускається, що на дощечці написано молитву.

Наголошується, що розкопки проводилися у середньовічному парку Осло Middelalderparken, який колись був південною частиною середньовічного міста Осло.

У парку знаходяться руїни церкви Святого Климента, церкви Святої Марії та колишнього королівського маєтку Осло Конгсгард.

Професорка Крістель Зілмер з Університету Осло, яка спеціалізується на рунах та іконографії, вивчила знахідки та дала деякі початкові інтерпретації тексту.

Вона ідентифікувала напис "manus Domine/i" на латині та жіноче ім'я "Bryngjerd, er det/som det…" на давньоскандинавському.

Крцм цього, на дереві також є вісім маленьких знаків, які можуть мати сенс як твердження латиною, так і як продовження скандинавською мовою, що, можливо, є фразою "Це правда".

Підкреслюється, що Manus означає "рука", а Dominus — "пане, Бог", що може бути частиною латинської молитви "In manus tuas, Domine, commendo spiritum meum".

За словами Зілмер, Redemisti me Domine, Deus veritatis" означає "У твої руки, о Господи, я віддаю свій дух".

Вчені зазначають, що виявлена кістка є першою рунічною кісткою, знайденою в Осло за більш ніж тридцять років, вона або відноситься до особистого імені або прізвиська за допомогою напису "basmarþærbæin", або просто описує артефакт чотирма заключними рунами, які відносяться до кістки.

Дослідниця зазначила, що більшість таких знахідок датуються 1100−1350 роками. Точнішу дату дозволить дізнатися радіовуглецевий аналіз.

Новини за темою: Археологи передали краєзнавчому музею у Чернівцях понад 500 артефактів

Нагадаємо, раніше ми писали, що на заході Туреччини археологи виявили дві статуї віком 2000 років під час розкопок стародавнього греко-римського міста Блаундос. Обидві статуї зображують чоловіків, і, швидше за все, були постатями античних богів.