Вчені із США відкрили моноклональні антитіла, що нейтралізують "Омікрон"

Фото з відкритих джерел

Вони також справляються з альфа-, бета- і дельта-штамами COVID-19

Медики із США виділили антитіла, що нейтралізують дельта-, бета- і омікрон-варіанти коронавірусу. Препринт дослідження опубліковано на сайті medRxiv.

"Наші дослідження показали, що антитіла NE12 навіть у невеликій концентрації однаково ефективно нейтралізують як перші різновиди коронавірусу, так і дельта-, альфа- і омікрон-варіанти. Аналогічно антитіло NA8 активно з'єднується із частинками бета- і омікрон-штамів SARS-CoV-2", – йдеться в публікації.

У структурі "Омікрону" виділяють 37 найважливіших мутацій, які помітно змінили оболонку вірусу. У цьому зв'язку збудник COVID-19 став менш вразливим майже для всіх відомих моноклональних антитіл, що знизило ефективність усіх існуючих вакцин.

Американські медики під керівництвом Патриції Фарчі з Національного інституту алергії та інфекційних захворювань (NIAID) у Бетесді (США) створили для розв'язання проблеми методику, що дозволяє швидко виділяти і розмножувати антитіла до коронавірусу зі зразків крові пацієнтів, а також оцінювати їхню ефективність.

Зокрема, вчені вилучили з імунних клітин 12 пацієнтів нитки ДНК і вставили їхні ключові ділянки в геном бактеріофага, щоб у його білковій оболонці почали з'являтися фрагменти антитіл. Вони підготували кілька сотень різновидів подібних вірусів, розмножили їх і простежили за тим, чи з'єднуватимуться вони із фрагментами оболонки коронавірусу.

Новини за темою: Стрімке поширення "Омікрону": Прогнози щодо інфікування європейців і нові карантинні обмеження у світі

Такий підхід дозволив Фарчі та її колегам виявити одразу два десятки раніше невідомих антитіл до коронавірусу і вивчити їхні властивості, зокрема характер взаємодій цих молекул з різними штамами коронавірусу. Як виявилося, одразу два відкритих ними антитіла, які отримали імена NE12 і NA8, дуже ефективно нейтралізували частки штаму "Омікрон", як і інших варіантів коронавірусу.

Потім вчені провели дослідження на хом'яках і з'ясували, що обидві ці молекули перевершують усі існуючі препарати на базі моноклональних антитіл, офіційно схвалені ВООЗ і регулюючими органами окремих країн світу для лікування COVID-19. Це було характерно не тільки при боротьбі зі штамом "Омікрон", на який більшість існуючих антитіл не діє, але й при взаємодії із частинками дельта-, альфа- і бета-варіацій коронавірусу.

 Тепер вчені сподіваються, що відкриття цих молекул призведе до створення нових ліків проти COVID-19, здатних захищати організм пацієнтів від розвитку тяжких форм коронавірусної інфекції при зараженні омікрон-варіантом та іншими різновидами коронавірусу.

Новини за темою: У США новий COVID-штам "Омікрон" майже витіснив "Дельту"

Нагадаємо, раніше китайські вчені визначили, у яких випадках штам коронавірусу "Омікрон" поширюється швидше за "Дельту". Це відбувається тоді, коли серед населення є велика кількість осіб, що мають імунітет до варіанту "Дельта".