Вчені заявили, що кораблі руйнують екосистему Антарктиди

Антарктида Фото з відкритих джерел

Інвазивні види з навколишніх островів можуть досягти континенту дуже швидко, завдяки кораблям

Дослідники з Кембриджського університету та Британської антарктичної служби (BAS) вивчили вплив судноплавства на унікальну морську екосистему Антарктиди. Науковці підрахували, що інвазивні види з навколишніх островів можуть досягти континенту дуже швидко, завдяки кораблям. Про це повідомляє Phys.org.

Зазначається, що експерти простежили за переміщеннями всіх суден, що входили до вод Антарктики у період 2014−2018 років. Вони прибули з 1581 порту по всій земній кулі.

Статистика показала, що найчастіше судна прибувають із Південної Америки, північної Європи та західної частини Тихого океану.

Наголошується, що кожен із цих кораблів може бути джерелом інвазивних видів.

Крім кількох тюленів, китів і перелітних птахів, унікальне морське життя Антарктиди було значною мірою відрізане течією Південного океану, що обертається навколо континенту за годинниковою стрілкою та відштовхує більшість плаваючих організмів.

Вчені підкреслюють, що види, які дійсно прибувають, можливо, прикріплені до водоростей, що дрейфують, стикаються цілорічно з низькими температурами.

Хоча цей бар'єр існує вже мільйони років, кораблі дозволяють досягати Антарктиди та її прибережних вод видам, які інакше ніколи не змогли б здійснити подорож.

Повідомляється, що досягнення берегової лінії Антарктики з субантарктичних островів може тривати до трьох років для видів, пов’язаних із плотами водоростей. Той самий вид міг зробити таку ж подорож всього за кілька днів, якби був прикріплений до корпусу корабля.

Будь-які морські види, які можуть чіплятися за корпус корабля і пережити подорож до Антарктиди, можуть загрожувати континенту.

Так, мідії, потрапивши до Південного океану, не знайшли б там природних ворогів і безконтрольно почали розмножуватися. Дрібноводні краби стали б новим видом хижаків, від якого місцеві види не зможуть захиститися.

За результатами нового дослідження в BAS закликали до "покращення протоколів біобезпеки", а також запровадження більш жорстких заходів щодо охорони навколишнього середовища та захисту антарктичних вод.

Це насамперед означає частіший огляд корпусів кораблів за допомогою камер та їх чищення.

Новини за темою: В Антарктиді розколюється "льодовик судного дня": Чому його танення може призвести до глобальної катастрофи

Нагадаємо, раніше ми писали, що українські полярники спостерігали за сонячним затемненням над Антарктидою. Воно буває раз у 18 років. Унікальність цього явища полягає в тому, що серед літнього антарктичного дня тінь від місяця повністю заступає сонячний диск. У зв'язку з цим нічна темрява охоплює весь навколоземний простір від поверхні до іоносфери.